«Меценати для солдата» та «Автомайдан України» зустрілись з луцькими студентами

Координатор проекту «Меценати для солдата» Руслан Теліпський та голова ГО «Автомайдан України» Андрій Попик зустрілись зі студентами СНУ ім. Лесі Українки – вихованцями проекту «Волонтерський інкубатор». Ініціатори  проекту – ГО «Переселенці Криму та Донбасу» за підтримки СНУ ім. Лесі Українки. Проведення  реалізується  за спільної підтримки Громадської ініціативи «Крим SOS» та фінансової підтримки «Stabilization Support Services».

Координатор проекту «Меценати для солдати» Руслан Теліпський розповів  більш детально про проект, як залучають меценатів та що вони самі отримують від такої співпраці, які послуги військовим пропанують та як кожен може долучитись.

Волонтер розповів, що спочатку подій на Сході, він сам збирав гроші на каски, бронежилети для бійців, пізніше долучився до «Самооборони» та «Координаційного центру допомоги учасникам АТО». Тоді Руслан задався питанням: Чому одні заклади, підприємці допомагають, а інші – ні? Так з’явилась ідея не збирати кошти для бійців, а долучати підприємціва, різноманітні заклади, аби вони надавали знижки, сертифікати, пільги на різноманітні товари та послуги.

«Ми перевіряємо усіх наших меценатів, аби вони не виявились шахраями, це люди, яким дійсно не байдужа доля наших співвітчизників, що захищають нас на Сході. За цей рік ми непогано реалізувались, маємо проекти співпраці з державними, приватними, медичними, освітніми установами. Ми надаємо можливість долучитись кожному до спільної боротьби за свободу, розвиток та краще життя в нашій країні. Хтось може надати знижку, хтось може надати послугу, хтось може дати 5 грн, хтось може просто помолитися і молитва є не менша допомога в даній ситуації» — розповідає Руслан Теліпський.

Як приклад для мотивації, волонтер навів такі цифри: «Війна в Кореї тривала 5 років. За час війни загинуло 55 тисяч корейських військових, а за перші 5 років після війни наклали на себе роки 60 тисяч. Тобто, у мирний час загинуло більше військових, ніж під час військової операції в Кореї. Ми маємо гіркий досвід з афганцями, які були кинуті напризволяще. Ми маємо гіркий досвід, коли знецінюється така професія, як захищати Батьківщину. Тому зараз дуже важливо підтримати бійців та показати, що вони нам не байдужі» — говорить волонтер.

Також Руслан Теліпський розповів студентам як саме вони можуть долучитись до «Меценатів для солдата».

Керівник «Автомайдану України» Андрій Попик зазначив, що зараз дуже важливо не бути байдужим до всього, що відбувається в нашій країні. Саме українці мають зробити все можливе для змін на найкраще, а не чекати, поки прийде чиновник та все зробить за них. Починати треба з мови, якою ми говоримо, побуту, який ведемо, боротьби з корупцією та допомоги нашим бійцям. Зараз ГО «Автомайдан України», як представники руху, що створювався під час Революції гідності, прагнуть зробити все можливе, щоб показати іншим, що саме люди можуть впливати на всі процеси, які відбуваються в країні та підняти український дух. Це є мотивацією усіх акцій, за які беруться «автомайданівці», у тому числі й блокування російських фур.

«Це той випадок, коли весь світ не очікував, що група із декілька десятків українців можуть припинити всю торгівлю Росії з Європою. Ви можете собі уявити, щоб у 1941 році по Берліну їздили російські фури? Чому це можливо у нас, бо в нас так само відбувається війна? Наразі транзит через Польщу відкритий. Я не зовсім із цим погоджуюсь, але було прийнято рішення, що ми спробуємо урегулювати це питання в юридичному колі, щоб ВР прийняла рішення на законодавчому рівні про заборону руху російських фур територією України» — говорить волонтер.

«В Польщі людині з самого малечку говорять «Ти поляк» й вони дуже пишаються цим. Нажаль, ми втратили той момент, коли пишались тим, що ми українці, що ми унікальні. Нас переламали. Українці були дуже сильною, незалежною нацією: в нас була своя інтелігенція, свої господарі, пани, лікарі, викладачі, музики. Але, як казали росіяни: «Шкода, що вас українців так багато…» Тому й відбувались голодомори й інші штучні заходи, аби знищити нас, зламати наш дух та подолати наш супротив» — говорить Андрій Попик.

Зараз, на думку волонтера, настав той час, коли українці можуть повернути свою індивідуальність та довести, що вони дійсно гідна нація: «Поки ми не поміняємо бачення, що чиновник вищий за будь-якого громадянина України, в цій країні нічого не зміниться. До цих пір нам було зручніше дати гаїшнику гроші, аби не платити штраф, але тепер ми розуміємо, що завтра якийсь мажор напідпитку зіб’є когось з твоєї родини і так само «відмажеться». Або як пояснити, що в нас люди платять гроші за те, щоб влаштуватись на роботу, аби потім на цій роботі брати хабарі? Цього не має бути, закон має бути один для всіх і тоді дійсно життя зміниться. Я багато подорожую по Європі і дивлячись на те, як люди живуть там, адаптуватись до наших реалій дуже важко» — розповідає волонтер.

На питання студентів, як можна змінити менталітет українців, які звикли жити по-старому, Андрій Попик відповів: «В Грузії коли відбулися зміни та були прийняті реформи, люди дуже довго цього не сприймали, тому й поміняли Саакашвілі. Але зараз,  через 5 років люди зрозуміли, що він все зробив правильно. Тобто, потрібен час для того, щоб люди відчули зміни та почали жити по новим правилам».