Продолжаем отстаивать свои права

123_nСегодня в Киеве состоялся Национальний форум на тему: «Стан дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб в Україні (підсумки 2014-2015 рр.)». От имени «Альянса громадських організацій переселенців України», членом которого является наша организация,  было зачитано обращение. В тексте обращения обозначены острые проблемы переселенцев, обсуждавшиеся на собраниях во всех организациях «Альянса…» и предложения о их решению. Таким образом, они войдут в материалы, которые будут рассматриваться на парламентских слушаниях по делам ВПО в феврале. Текст обращения публикуем ниже.

Звернення до учасників Національного форуму «Стан дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб в Україні (підсумки 2014-2015 рр.)».

Ми, представники «Альянсу громадських організацій переселенців України» звертаємось до учасників Національного форуму з проханням додати до резолюції форуму наступні питання щодо вирішення проблем вимушено переміщених осіб в Україні.

Члени громадських організацій, які об’єднують переселенців в містах Західної України, мають багато критичних зауважень до Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». 100% переселенців вважають, що він працює лише в дуже обмеженому обсязі, не враховує всіх потреб ВПО і потребує значної доробки та корегування. Частину своїх обов’язків, прописаних в цьому законі, держава переклала на плечі волонтерів.

В реалізації Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» переселенці, що мешкають в містах Західної України, не бачать від держави та влади прогресивних рухів в наступних напрямках:

 • відсутня загальнодержавна програма зі стратегією роботи з ВПО
 • нема контролю громадськості / звітності за вхідними фінансовими потоками з-за кордону
 • існує обмеження ВПО у правах голосування
 • не будується /не надається соціальне житло
 • не надається земля під індивідуальне будівництво в містах та селищах з розвинутою інфраструктурою
 • не створюються нові робочі місця, в тому числі із зручним для жінок, що мають дітей, графіком роботи
 • Навіть існуючі постанови працюють погано. За скандально відомою постановою №535 загальна кількість переселенців, отримавши матеріальну допомогу в складних життєвих обставинах в мм. Рівне, Луцьку, Чернівцях, Кам’янець-Подільському, Ужгороді, Мукачевому, Івано-Франківську не перебільшує 30 осіб!!!! На весь регіон! Більш, ніж за рік!
 • не організується перенавчання сучасним професіям, які можуть забезпечити працевлаштування або самозайнятість ВПО, які проживають в Західній Україні незалежно від наявності вільних робочих міст у тих населених пунктах, де вони перебувають
 • не організовано надання фінансової та продовольчої гуманітарної допомоги, яка надається іноземними державами Україні, в областях Західної Україні ( окрім Львівської ). Все, що отримують переселенці в цих областях, — результат волонтерської, або їх особистої дії.

·         Системно не вивчаються і не задовільняються потреби ВПО в областях Західної України

 • не існує механізму компенсації за майно та бізнес, пошкоджене або залишене в зоні АТО
 • налічується плата за житло в зоні АТО, яким ми не можемо користуватись
 • не дороблена система субсидій за орендоване житло, що унеможливлює користування нею ВПО
 • не створюються економічні кластери або бізнес — інкубатори в областях Західної України для переселенців (окрім Львова, де рівень життя і так високий)
 • не можливо відновити державні виплати на оренду житла після втрати такої можливості вчасно не працевлаштувавшись
 • відсутність мотивації у орендодавців житла здавати його переселенцям
 • не виплачуються гроші за перебування на лікарняному та у декретній відпустці працівникам підприємств, які працюють в Україні, а зареєстровані в зоні АТО
 • важко оформити аліменти на чоловіків, що мешкають в зоні АТО та Криму, а без цього дитячі виплати отримати неможливо.
 • і багато інших.

Всі переселенці вважають що потрібним для доробки вищевказаного Закону залучити фахівців з ГО, які об’єднують ВПО і активно допомагають їм вижити в складних умовах. Основні, найболючіші проблеми – це житло і працевлаштування. Варто удосконалювати Закон про ВПО, спираючись на міжнародний досвід, обов’язково враховуваючі при цьому недоліки і позитивні моменти. І реалізовувати його за допомогою міжнародних інвесторів.

Проект пропозицій «Альянсу громадських організацій переселенців України»

до Програми захисту прав вимушено переміщених осіб

 1. Створення комітету у справах ВПО при Кабінеті міністрів України

Для забезпечення вирішення загальних проблем ВПО (вимушено переміщених осіб) з окупованих територій Донбасу і Криму, в функції якого будуть входити питання розселення, реєстрації, залучення гуманітарної допомоги, для координації питань видачі соціальної допомоги, що в свою чергу дозволить уникнути дублювання функцій. Потрібна єдина структура, яка цілеспрямовано буде займатися лобіюванням інтересів переселенців всередині Кабінету міністрів.

До складу комітету входитимуть фахівці потрібних напрямків, представники зацікавлених міжнародних та українських організацій та фондів, які планують допомагати переселенцям, представники активних організацій ВПО які сприяють вирішенню проблем та налагодженню порозуміння та прозорості, громадського контролю.

Основні функції комітету – це утримання рішень уряду в рамках міжнародних конвенцій і договорів, допомога в пошуку допомоги за кордоном, планування досліджень, визначення фінансових пріоритетів, прийняття робочих документів і планів, які надалі затверджуються урядом.

Всі рішення Керівного комітету обговорюються спочатку в експертних групах, в які входять безпосередньо представники громадських організацій ВПО.

 1. Статус для ВПО

Введення та закріплення «статусу вимушено переміщених осіб» (а не внутрішньо) для ВПО на законодавчому рівні, для забезпечення особливостей положення ВПО. Це положення включає категорію постраждалих людей в наслідок окупації території постійного місця проживання, з наданням відповідного посвідчення та закріпленого законодавством права (на зразок «чорнобильських»). Зараз ВПО соціально не захищені.

 1. Компенсація моральних та матеріальних втрат

Комплексна розробка та впровадження всебічної програми щодо компенсації втрат (майно, транспорт, втрата роботи, моральні та інші збитки), які виникли у зв`язку з окупацією української території. Визнати Росію країною-агресором.

 1. Щомісячна компенсаційна виплата в розмірі прожиткового мінімуму

Крім існуючої на сьогодні виплати адресної допомоги для вимушено переміщених осіб ввести щомісячну виплату в розмірі прожиткового мінімуму на кожну людину.

 1. Транспортні пільги

Надати можливість безкоштовного користування муніципальним міським транспортом та ввести 50% знижки на проїзд у залізничному транспорті.

 1. Пільги для навчання у вищих навчальних заходах

Розробити програму для можливості пільгового навчання у вищих навчальних закладах для абітурієнтів з числа ВПО, як на державній так і на платній основі навчання, надати можливість бронювання певної кількості місць для навчання на бюджетній формі навчання у всіх навчальних закладах країни.

 1. Спрощений механізм нарахування виплат

У зв`язку з втратою можливості відновлення документів на окупованих територіях, ввести спрощену систему нарахування та оформлення пенсій для вимушено переміщених осіб згідно єдиного реєстру.

 1. Індексація адресної допомоги

У зв’язку із зростанням інфляції і постійним подорожчанням найнеобхідніших товарів споживання, проводити постійну індексацію всіх виплат для переселенців. Своєчасна індексація адресної допомоги на сплату комунальних послуг для ВПО.

 1. Розвиток та відновлення бізнесу

Розробка та впровадження комплексної програми для створення пільгових умов з розвитку бізнесу та відшкодування втрат у зв`язку із втратою та відсутністю умов для повернення власності через проведення бойових дій та окупації Донбасу. Залучення іноземних інвестицій для підприємницької діяльності ВПО. Створення фондів у державному бюджеті для стимулювання розвитку підприємців з числа ВПО.

 1. Пільгове кредитування

Вдосконалення механізму пільгового кредитування для ВПО для будівництва власного постійного житла.

 1. Соціальне житло

Створення та надання безоплатного гідного соціального житла для найменш захищених верств населення з числа ВПО, які не мають можливості брати кредити та будувати собі житло.

 1. Субсидії

Розробка і постійне вдосконалення механізму надання субсидій на сплату комунальних послуг всіх комунальних та орендованих об’єктів, котрими користуються ВПО.

 1. Виборне право відповідно до Конституції

Гарантоване надання виборчого права для ВПО за місцем тимчасової реєстрації.

 1. Представництво громади ВПО

Надання можливості представникам громад ВПО представляти та відстоювати свої інтереси в органах місцевого самоврядування.

 1. Медична допомога гарантована Конституцією

Можливість отримувати безкоштовну медичну допомогу насамперед в екстрених випадках, в операційний та реабілітаційний період, знаходячись на стаціонарі.

 

До складу «Альянсу громадських організацій переселенців України» входять наступні організації:

 • Громадська організація «Всеукраїнське об’єднання вимушено переміщених осіб «Україна — моя сім’я» (м.Рівне),
 • ГО «Переселенці Криму та Донбасу» (м.Луцьк),
 • «Всеукраїнське об`єднання «Українці Донбасу і Криму» (м. Івано-Франківськ),
 • ГО «Об’єднання переселенців України в м. Кам’янець-Подільський »,
 • ГО «Донбас Український» (м.Чернівці),
 • ГО «Закарпаття – Донбас» (м.Ужгород),
 • ГО «Новий Дім» (м.Вінниця)
 • «Всеукраїнське об’єднання переселенців (м.Рівне)
 • Благодійна організація «Право на життя в Закарпатті» (м.Мукачеве)
 • Благодійна організація «Міжнародний Фонд допомоги вимушено переміщеним особам в Україні» (м.Рівне)
 • МБФ «Інститут благодійності» (м.Київ).